CZAS SKOŃCZYĆ 
Z  KUPOWANIEM 
PALIW  KOPALNYCH 
OD  PUTINA
 

W momencie, w którym piszemy ten apel, na Ukrainę w dalszym ciągu spadają bomby. Rakiety wystrzeliwane przez rosyjską armię burzą ukraińskie miasta, trafiają w szkoły, szpitale, schrony dla cywilów. Wojna wywołana przez Władimira Putina jest wszechogarniająca i okrutna, a państwa Unii Europejskiej wciąż ją współfinansują, kupując paliwa kopalne. Czas odciąć się od węgla, ropy i gazu ziemnego, które okupione są krwią Ukrainek i Ukraińców.

Apelujemy do przewodniczącej Komisji Europejskiej o natychmiastowe unijne embargo dla rosyjskich paliw kopalnych oraz do Mateusza Morawieckiego o natychmiastowe wstrzymanie ich importu do Polski.

Administratorem danych jest Fundacja Greenpeace Polska. Przeczytaj klauzulę informacyjną wyjaśniającą, jak przetwarzamy dane osobowe.

Zamiast odcinać się od paliw kopalnych, ciągle importujemy z Rosji ropę, gaz i węgiel. Czas powiedzieć sobie wprost: pieniądze, które Europa płaci Rosji za paliwa kopalne współfinansują kolejne rakiety spadające na Ukrainę.

Tysiące osób w naszym kraju rzuciło swoje dotychczasowe zajęcia i pojechało na granicę, żeby ulżyć innym w cierpieniu, nakarmić i dać schronienie w tych dramatycznych czasach. Zwykli ludzie udostępniają swoje kanapy, kładą dodatkowe materace w swoich sypialniach, dzielą się wszystkim co mają, z jeszcze chwilę temu obcymi ludźmi. Polki i Polacy bezinteresownie  poświęcają się, by pomóc osobom uciekającym przed wojną. Jednak w tym samym czasie prezesi koncernów paliwowych próbują przekuć wojnę i dramat milionów ludzi w zysk.

Kiedy my pędzimy na wschód z ubraniami i jedzeniem, z Rosji do krajów członkowskich Unii Europejskiej, w tym do Polski płyną statki wypełnione ropą i gazem.

 

biale3

Ta sama ropa, gaz i węgiel, które współfinansują działania Putina, napędzają  kryzys klimatyczny. Kryzys klimatyczny już tu jest i ma to samo źródło, co wojna w Ukrainie: paliwa kopalne.

Dwa dni po rozpoczęciu przez Władimira Putina wojny w Ukrainie, Switlana Krakowska - ukraińska naukowczyni, wchodząca w skład Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) z bombardowanego Kijowa powiedziała: “Kryzys klimatyczny wywołany przez człowieka i wojna na Ukrainie mają te same korzenie, paliwa kopalne i naszą zależność od nich.”

Apelujemy do Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej oraz do Premiera Mateusza Morawieckiego

Pani Przewodnicząca, Panie Premierze

Żaden system oparty na spalaniu paliw kopalnych nie może zapewnić nam bezpieczeństwa. Czas, by jak najszybciej skończyć z uzależnieniem od paliw kopalnych importowanych z Rosji, ale i z uzależnieniem od paliw kopalnych w ogóle. Konieczny jest natychmiastowy i  zdecydowany zwrot w stronę odnawialnych źródeł energii, podnoszenia efektywności energetycznej i usprawnienia transportu publicznego. Konieczne jest odblokowanie ich pełnego rozwoju we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Tylko w ten sposób możemy zmniejszyć nasze zapotrzebowanie na paliwa kopalne, a tym samym to jedyna droga, by zerwać z importem z Rosji. Zastępowanie jednego kierunku importu paliw kopalnych innym nie jest żadnym rozwiązaniem. Apelujemy o natychmiastowe zerwanie z uzależnieniem od ropy, węgla i gazu na rzecz naszej bezpiecznej i pokojowej przyszłości.

Administratorem danych jest Fundacja Greenpeace Polska. Przeczytaj klauzulę informacyjną wyjaśniającą, jak przetwarzamy dane osobowe.