Wyrusz w Karpaty z darmowym przewodnikiem Greenpeace
Tatry, Gorce, a może Bieszczady? Przygotowaliśmy dla Ciebie przewodnik po polskich Karpatach i ich dzikich lasach. Trasy wybrał i zaplanował Łukasz Supergan – podróżnik, autor książek i aktywista ekologiczny. Karpaty zna jak własną kieszeń – przeszedł je całe dwukrotnie! Poza trasami, poznasz sposoby na wędrowanie po górach w sposób bezpieczny dla Ciebie i przyrody - jak nie zostawiać śladów, jak zachować się w czasie burzy czy w miejscach życia niedźwiedzi.

Co znajdziesz w przewodniku?
Przewodnik obejmuje obszary między Beskidem Żywieckim a Bieszczadami. W każdym regionie zaplanowaliśmy dla Ciebie wędrówkę, a w niektórych nawet trzy! W sumie czeka na Ciebie aż dziesięć wycieczek z opisami tras i ciekawymi informacjami o okolicy i jej przyrodzie.
Najkrótsza wycieczka trwa nieco ponad dwie godziny, najdłuższa – około siedmiu godzin. Możesz więc spędzić z nami w górach tyle czasu, na ile masz ochotę i siły.
Dodatkowo, odkryjesz zasady odpowiedzialnego poruszania się po górskich szlakach, aby Twoja obecność była niewyczuwalna dla natury – nauczysz się, jak minimalizować swoje ślady, jak postępować podczas nieoczekiwanej burzy, oraz jak bezpiecznie poruszać się po obszarach zamieszkałych przez niedźwiedzie.
Co czeka Cię w Karpatach?
Przed Tobą niezapomniane spotkania na szlaku — z salamandrą, orlikiem krzykliwym, a może nawet wilkiem? Wejdziesz na kilka szczytów, ale tak naprawdę, to zdecydowanie nie o „zdobywanie” szczytów tu chodzi. Chcemy pokazać Ci piękno i dzikość karpackich lasów. Poznasz mniej uczęszczane trasy, przez sam środek lasów. Na własne oczy zobaczysz zarówno piękno, ale i zagrożenia, jakie stoją przed lasami Karpat.


Przeżyj przygodę, chroń przyrodę!
W Karpatach znajduje się sześć parków narodowych. Jednak na każdym kroku widać, że jest tam o wiele więcej przyrody, która zasługuje na skuteczną ochronę przed wycinkami, budową nowych dróg i antropopresją. Według deklaracji politycznych 20% powierzchni polskich lasów ma zostać wyłączone z wycinek. Dziś jest to zaledwie kilka procent. Wiele z terenów czekających na ochronę, znajduje się właśnie w Karpatach. Rosną tam stare lasy, które są domem dla setek gatunków roślin i zwierząt. Karpaty to dla nas tarcza, chroniącą nas przed skutkami zmian klimatycznych. Niestety stare lasy znikają na naszych oczach.
Prawo powinno w końcu zapewnić przyrodzie odpowiednią ochronę. Po zapowiedziach czasowych ograniczeń wycinek na zdecydowanie zbyt małych obszarach czekamy na konkrety!