Odwiedź Park Narodowy Doliny Dolnej Odry z darmowym przewodnikiem
Zapraszamy nad Odrę, do centrum dzikiego życia. Razem z Towarzystwem Krajoznawczym "Krajobraz" przygotowaliśmy dla Ciebie przewodnik po Międzyodrzu, unikatowej w skali Europy ostoi ptaków. Czeka na Ciebie 6 pomysłów na poznawanie Doliny Dolnej Odry zarówno z wody, jak i z lądu. Spotkasz tam ikoniczne ptaki i inne zwierzęta i rośliny wodne.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Greenpeace Polska. Przeczytaj klauzulę informacyjną wyjaśniającą, jak przetwarzamy Twoje dane.
Co znajdziesz w przewodniku?
Przewodnik obejmuje obszary Doliny Dolnej Odry między Widuchową a Szczecinem, przy granicy polsko-niemieckiej. Proponujemy sześć wycieczek — połowę z nich można odbyć kajakiem, pontonem czy tratwą, a drugą połowę pieszo, albo rowerem. Do punktów startowych można wygodnie dotrzeć komunikacją zbiorową ze Szczecina. Poza trasami znajdziesz też informacje o niezwykłej przyrodzie Doliny.
Kogo spotkasz nad Odrą?
Dolina Dolnej Odry to ptasi raj. Można tu spotkać ponad 200 gatunków. Wiele z nich się tu rozmnaża, ale to też ważny korytarz migracyjny i miejsce zimowego odpoczynku dla tysięcy ptaków, m.in. gęsi, kaczek i żurawi. Żyje tu 8 gatunków nietoperzy, rzęsorek rzeczek, maleńki, ale jadowity gryzoń (nie martw się, dla ludzi jest niegroźny!), a także m.in. bobry, wydry, żaby, kumaki i traszki. To również dom aż 46 gatunków ryb.
Park, który pomoże się Odrze odrodzić
Od 23 lat nie powstał w Polsce żaden nowy park narodowy. Powołanie Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry byłoby długo wyczekiwanym przełomem. Po stronie niemieckiej park narodowy został utworzony w 1995 roku. W Polsce powołano jedynie park krajobrazowy, który nie chroni tego miejsca wystarczająco skutecznie.
Park Narodowy Doliny Dolnej Odry byłby odpowiednią rekompensatą dla rzeki za katastrofę, którą dwa lata temu wywołały słone ścieki z kopalń węgla. Utworzenie parku narodowego pomoże się rzece odradzać.